Asgari Ücret ve Vergiler

Asgari Ücret yükseltilsin ancak sanayicinin esnafın vergileri azaltılsın!

Çalışanın ücret zammı beklentisi işverenleri de yüksek vergi yükü nedeni ile yakından ilgilendiriyor. Çalışanları enflasyona karşı ezdirmeyecek ve refah seviyesini koruyacak bir ücret almaları gerekli ancak, asgari ücret üzerindeki vergi yükünün hafifletilmesi şarttır.

Esnaf ve sanayicinin mevcut piyasa koşullarında ekonomik zorluklar çektiği bir gerçektir. Asgari ücretle çalışan milyonlarca vatandaş da çalışıp rahat geçinme telaşı içerisinde iyileşecek zam oranını bekliyor. Önümüzdeki yıl uygulanacak zam oranı çalışanlar kadar işverenleri de yakından ilgilendiriyor.

Telekomünikasyon sektörünü temsilen dernek olarak her daim mutlu ve huzurlu iş ortamının tüm ülkemiz çalışanlarına yayılmasından yanayız. Yaşamı her geçen gün zorlayan fiyat artışlarına karşı birtakım önlemler alınması fayda vardır. Çalışanların talepleri ve hükümetin uzun zamandır dile getirdiği yetersiz maaşların artması konusu, ücretler üzerindeki vergi ve SGK primi yükünün azaltılması konusu kadar önemlidir.

Artış ve refahın sağlanması adına zamanın geldiği bir gerçektir. Bu artış çalışması sürecinde çalışanların maaşlarında belirli bir iyileşme sağlayacaktır. İşverenlerin vergilerinin de aynı oranda azaltılması ve uygulanan gelir vergisi dilimlerinin açıklanan enflasyon dikkate alınarak güncellenmesini de önemli buluyoruz.

Vergi yükünün azaltılması, uygulanacak zam oranının gerçek anlamda çalışana etki etmesi için çok önemlidir. Aksi takdirde çalışan istihdam edilen kişi sayısında düşüşün yaşanması da olasıdır.

 

15.12.2021

Hayrettin Özaydın