Esnaflarımızın sorun çözümlerinde oda ve birliklerin önemi büyüktür.

Oda ve birliklerin seçim dönemi geldi, muhakkak oy vermeye gitme zamanıdır.

Her sektörde olduğu gibi elektronik sektöründe de esnaf ve sanayicinin haklarını savunması ve işlerini kolaylaştırması için var olan sivil toplum kuruluşları vardır. Dernek, oda ve birlikler gibi ve bu organizasyonlarda görev alanlar maalesef uzun yıllar hiç değişmeden görevlerine devam edereler. Aslında değişimle, yeni yöneticilerle yeni fikirlerin hayat geçmesini sağlayacaktır. Seçim dönemlerinde yeni kişilerin seçimi ve değişim tüm sektörümüz için iyi olacaktır.

İstanbul ticaret odasında Telekomünikasyon komitesi var ve yıllardan beri aynı kişilerce yönetilmektedir. TUYAD Derneğini temsilen bende bir dönem yer almama rağmen yapı aslında aynı kişi ve kişilerin hep var olması ile devam etmekte ve maalesef bu yüzden sektöre hizmet istenilen düzeyde olmamaktadır.

Yine esnaf odalarımız var ve esnaf oda yönetim seçimlerinde veya bunlara bağlı birliklerde hep aynı kişilerin yeniden seçildiği haberleri alırız. Ve nedenini sorgulamadan yapılamayan hizmetler için söylenmeye hayıflanmaya devam ederiz. Adı üstünde olan ve İç İşleri bakanlığı bünyesinde STK lar, sektörel esnafın haklarının koruduğu Sivil toplum hareketleridir. Aday olan üyeler seçim sisteminin kuralına göre seçim günü oy oranına göre seçilir ve hizmet ederler. Sizde hizmet almadığınızı düşünüyorsanız bağlı bulunduğunuz oda yâda birlik veya derneğin seçimlerine muhakkak oy kullanmaya gidin ve gerekirse aday olun, bir dönem yönetici olun. Bakın o zaman söylenmeye hakkınız olacaktır. Diğer türlü sadece hep aynı makama alışmış hatta bunu iş edinmiş kişilerin sadece orada olduklarını ve hep olacaklarını kabul etmeniz gerekecektir.

Sadece İstanbul’da değil tüm ülkemizde maalesef elektronik oda başkanlarımız hep aynı kişidir. Ve bazen yönetimde farklı isimlere yer verseler de sonunda hep başkan olarak aynı kişiyi görmekteyiz.

Maalesef esnafımızın en zor dönemleri geçirdiği bu günlerde oda başkanlarımızın da görevlerini alışkanlıklar yerine yeni fikir ve çözüm önerileri ile yapmaları gerekmektedir. Aksi halde sadece aidat mekanizması içinde kalan üyeler, görevlerinin aidat ödemek olduğuna ve yöneticilerinde sadece odalarda kartvizit sahibi olarak sürekli kalacaklarına inanmak zorundadır.

Her üç yılda bir yenilenen seçimlerde bağlı olduğunuz oda yönetimine talip olabilirsiniz. Aday olunca tüm işleriniz buraya kanalize olacak sanmayın zaten profesyonel kadrolar var siz sadece fikirleriniz ve sektörden aldığınız bilgeleri bir ya da iki ayda bir yapılan toplantılarda aktaracaksınız. Zaten nereye gitmiyorsunuz bir kahve içme zamanı kadar vakit ayırmanız yetecektir.

TUYAD Derneğimizde yapı tüm ülkemize örnek olacak şekilde tam profesyonel model danışman başkanlıkla yönetilmektedir. Bu tüm üye sektör firmalarımıza işlerini geliştirirken ilgili kanun ve uygulamaların takibini ve çözüm önerilerini daha kolay edinmeyi sağlamaktadır.

Sektörümüzde tüm STK yönetici ve başkanlarının emeklerine saygı duyuyor verdikleri hizmet için çok teşekkür ediyoruz. Yeniden seçilmek yerine görev almak isteyen yeni adayların enerjisine fırsat verilmesi gerektiğinin bir kez daha altını çiziyoruz. İşlerinizde başarılar ve sağlıklı günler dileriz. 22.03.2022

 

Hayrettin Özaydın