STARLINK İLE UYDU İNTERNET MÜMKÜN MÜ?

Tesla ve SpaceX şirketlerinin sahibi Elon Musk, önceki gün önemli bir duyuru yaptı ve Starlink uydu interneti hizmetini Ukrayna için aktive ettiğini bildirdi. Ancak gerçekte Ukraynalılar için bu hizmeti almak mümkün değildir.

 

Yakın yörünge uydularından bireylere internet verme hizmeti ancak ilgili ülkede yer istasyonları, veri merkezleri ve veri geçiş üslerinin bulunması ve bunların internet büyük veri ağına bağlanmış olması ile mümkündür.

 

SPX küp uyduları bir ağ oluşturmuş olmasına rağmen uyduların içinde var olmuş olan kaplama kapasiteleri verinin iletiminde kullanılan kapasiteyi karşılayacak durumda değildir. Yani bu uydular aracılığıyla internet verilse dahi bireyler için yeterli kapasite oluşmayacaktır.

 

Halihazırda kullanılan cep telefonlarına verileceği ilan edilen internetin cep telefonunun algılayacağı bir modem uygulamasına sahip olması gerekmektedir. Ancak kullanılan cep telefonlarında bu modem ya da modem aplikasyonu olmadığı var sayıldığında uydunun direkt mobil teması mümkün değildir.

 

Geniş bant internetin sabit abonede tüketiminin sağlanması da uydudan yayın alabilecek özel anten ve buna bağlı ekipmanların çevirimici özelliğine sahip olması gerekmektedir teknoloji için gerekli ekipman halihazırda son tüketiciye dağıtılmadığından dolayı sabit ağda bu hizmet kullanılamaz.

 

SPX bölgeye yakın yörünge uyduları vasıtasıyla görüntü verebilir, video verebilir, 50 santim yakınlığından çekilmiş resim ve videoları paylaşarak destek verebilir, her 3 saatte bir biriktirdiği görüntüleri basit el terminallerine aktarabilir. Yani yakın yörünge uyduları görüntü aktarımı için hazırdır.

 

Kesintisiz internet uzak yörünge uyduları ile yine ekipman vasıtasıyla sağlanabilir ancak yakın yörünge uyduları halihazırda Elon Musk‘ın iddia ettiği şekilde topluma her an hazır geniş bant hızlı internet vermesi şu durumda imkansızdır.

 

Hayrettin Özaydın