Dövizin Yükselmesi ve Piyasalarımıza Etkisi

Dövizin Yükselmesi ve Piyasalarımıza Etkisi

Dolar ile ticaret yapan sektörümüzün, aşırı yükselen kur sebebi ile farklı yönlerde dikkatli olması gerekmektedir. Sattığımız ürünler; televizyon, set üstü kutular, uydu ve internet alıcıları gibi ürünleri dolar ile alıp yine dolar cinsinden borçlanarak ticaretini yapmaktayız. İç ve dış piyasada satışını yaptığımız bu ürünleri yine dolar cinsinden değerlendirdiğimiz için aslında ticaretinde kar marjlarımız da artmıştır.

Bu dönemde özellikle dikkat edilmesi gereken unsur cirolarımızın artması yani TL bazında hesaplarımızın dolu olmasıdır. Bu cirolar sizin harcayabileceğiz paralar değildir, borçlarınız vardır. Özellikle siz ve aile bireyleriniz dolar borcunuz olduğunu unutmadan buna göre hesaplarınızı yapmalısınız.

Dövizin artması çalışanların aldığı ücreti azaltmış ancak yabancı yatırımcının avantajlarını arttırmıştır. Ülkemiz Çin imalat sektörüne alternatif ülke durumundadır. Özellikle AB ülkelerine fiziki yakınlığımız ve gümrük birliği içerisinde olmamızdan doğan vergi muafiyeti imalat sektörümüz için avantaj olacaktır.

Tüm bu unsurların ekonomik zorluklar yarattığı gerçeği ile ülkemiz menfaatine TL’ye güven ve TL ile ticaretin artması çalışmalarına destek vermeliyiz.

Esnafımızın yaşadığı güçlükler için TUYAD olarak hükümete gerekli tüm desteğimizi vererek, olası görüş ve önerilerimizi sunmaktayız. Pandemi sürecinin rahatlamaya başladığı bu zaman dilimlerinde yeniden açılmaya başlayan işyerleri ekonomik anlamda moralimizi de düzeltmektedir.

Ülkemizin refahı için devletimizin aldığı kararlara güvenmeli ve TL’nin korunması için elimizden geleni yapmalıyız.

Saygılarımla

Hayrettin Özaydın

01.12.2021

Konu ile ilgili video izlemek için aşağıdaki linke tıklayarak resmi Instagram sayfamızı ziyaret edebilirsiniz:

https://www.instagram.com/p/CW8C2eoIL_k/