Uydu Savaşları

Uydu savaşları ve uydu karşıt silahları test edilmeye başlandı.

 

Öncelikle ABD ve Rusya’dan sonra Çin ve Kore de uydudan savaş çalışmaları başlattı. Aslında uydudan yeryüzüne işaretleme, buhar püskürtme ve en yaygın olan 50 cm kadar izleme sistemleri zaten bilinen ve kullanılan modellerdi. Bizler sadece TV ve internet sistemleri için uyduları kullanırken dünyanın birçok ülkesi savaş çalışmalarında uyduları kullanmaya başladı bile.

Aslında savaşın her türlüsü insanlığın bitişi anlamına geldiğinden dolayı bizler savaşa karşıyız ve desteklemiyoruz. Ancak sistem bu yönde ilerleyecekse ülkemizde bu alanda çalışmalar yapmalıdır.

Uydudan savaş ve uydu karşıtı silahları test ettiğini beyan eden Rusya’nın uzay savaşlarında öncü olacağı gözlemleniyor. Karalar bitti, şimdi uzayın askerileştirilmesi ile ilgilenen dünya devleri oturdukları yerden savaş kazanmayı planlıyor.

 

ABD, uzay komutanlığını yıllar önce kurmuş ve kullanmaktadır. Uzay savaşlarında tatbikatlarının açıklaması gibi bir sorunu da yok. Bilinen o ki, uzay çöplüğünde şimdiye kadar işi bitmiş birçok uydusu sadece pratik için yok ettiği de bilinmektedir.

Son on yılda uzayda yaşanan kovalamacada bazen Rus bazen de Çin uyduları uzay savaşlarında yenilmekte, bazen de ABD uyduları son anda kurtulma şansı yakalamaktadır. Bu haberler uydu ve uzay bilimcilerinin sürekli gündemindedir. Ülkemizde de bu konuda çalışma yapan uzmanlar olmasına rağmen öncelik verilmemektedir.

 

Türkiye’nin Uydu Endüstrisi Derneği TUYAD olarak uzayın sürdürülebilirliği konusunda kararlıyız. Uzay tüm insanlığındır ve tekelleştirilemez. Uydu savaşları uzayın küresel olarak paylaşımını riske sokacaktır. Bu tüm dünya ülkeleri için risk oluşturur. Dünyada barışçıl yaşamı sağlayamayan insanoğlunun savaşlarını uzaya taşımasını kesinlikle tasvip etmiyoruz.

En başta bu çalışmaları yapan ABD, RUSYA ve ÇİN uzay savaş ve silahlarından vaz geçmelidir. Uydular savaş için değil, insan iletişimi ve hizmeti için kullanılmalıdır. Keşfi yapılan ve yapılacak yeni gezegenler ve bunların kullanım özgürlüğünü korumaya yardımcı olmak için ortak çalışma yapılmalıdır.

 

02.12.2021
Hayrettin Özaydın