Uydulara Dayalı Mobil İletişim: “5G” Teknolojisi

5G deyince son tüketici daha iyi cep telefon kullanımı ve video izleme müzik dinleme olacağı konuşuluyor ancak daha önemlisi var. Makinelerin birbiri ile haberleşmesi daha hızlı ve daha sorunsuz olacaktır. Bu iletişimin vericiler aracılığı ile birbirine ulaşması dışında uyduların aracılığı ile daha hızlı ve kesintisiz 5G hızı yakalanacaktır.

 

5G uydu teknolojileri, mobil cihazların karasal teknolojiye dayanmadan ve telekomünikasyon veya internet bağlantısı kullanmadan, yalnızca Wi-Fi üzerinden ağ temelinde tek bir alanda birbirleriyle sorunsuz bir şekilde etkileşime girdiği bir ortam yaratmak için tasarlanmıştır. 5G sistemi, IP ve Wi-Fi ses, video, veri ve makine zekâsını bir araya getirecektir. Çözümün kesintisiz güvenlik, yüksek hız ve ağ esnekliği ve istikrar ile çalışması biraz zaman alsa da en sonunda sağlanacaktır. Makinelerin iletişimi, “5G” altyapısı ile insan kabiliyetlerinin çok daha üstüne taşıyacaktır. Bu teknoloji, sistemlerin birbiri ile erişimine sadece yazılımlarla ulaşacaktır.

 

“5G” ağı, alçak yörüngeli uydulardan oluşan bir “ağ oluşumu” temelinde uygulanacaktır ve sayıları oldukça önemlidir. Alanı kapsayacak yeterli sayıda yani oldukça fazla olacaktır. Takımyıldız, modern telekomünikasyon için yeni bir yüksek hızlı ağın küresel uzay kapsamını sağlayacaktır. Halen çeşitli özel sektör firmalarının yakın yörüngeye yerleştirdiği 5 ile 50 kg ağırlığında, düşük maliyetli ve seri üretilebilen yeni nesil küp uydular ile iletişim makinelerin birbiri ile daha kısa sürede haberleşmesini sağlayacaktır.

 

Bu çalışma cep telefonlarına yüklenecek basit bir yazılım ile 5G teknolojisini makineler arası haberleşme için en seri şekilde sağlayacaktır.

 

Yakın yörünge uyduları küçük uzay araçlarıdır. En büyük üreticileri ABD, İngiltere, Fransa, Almanya ve İsrailli şirketlerdir. Ülkelerinde uydu ve uzay dernekleri yerli teknoloji şirketlerini hareketlendirmektedir. Küçük uydular ve fırlatma sistemleri geleceğin ana teknoloji yatırımlarıdır.

 

5G ile makinelerin birbiri ile iletişim kurması yani M2M modüllerinin satışı paha biçilemez pazar paylarına eşittir. 5G üretim sanayisinin bel kemiği olamaya adaydır.

 

“5G”de kullanılan teknolojiler şimdiden daha iyi bir iletişim sistemi ortaya çıkaracaktır.

 

Bugün, mevcut yüksek verimli uydular şu anda üçüncü ve dördüncü nesil (3G ve 4G) bağlantı hizmetlerinin sunulmasını desteklemekte ve küresel makineler arası iletişimi mümkün kılmaktadır. Dünyanın internet sağlayıcıları da yaygın olarak 5G olarak adlandırılan yeni nesil mobil veri geniş bant veya beşinci nesil hizmetleri uygulamaya hazırlanıyor.

 

Yüksek hızlı veri ve geniş bant bağlantısına erişim, ekonomik kalkınma için hayati önem taşımaktadır. Dünya, bir sonraki mobil veri hizmetleri dalgasını sunmaya hazırlanırken, hala ele alınması gereken hayati bir gerçek var. Hala internete bağlı olmayan dünya nüfusu 3 milyardan fazladır.

 

Uydular bu gerçeği ele almaya yardımcı oluyor. Bugün, yüksek verimli uydular (HTS), daha küçük uyduların düşük maliyetli yüksek üretim üretimi ve ayrıca yeni güçlü yüksek hızlı veri coğrafi (GEO) uyduları, orta dünya yörüngeli (MEO) dağıtımı için çoklu planlar ile muazzam uydu endüstrisi yenilikleri yaşanıyor.

 

Yakın dünya yörüngeli (LEO) takımyıldızları. İnovasyondaki bu sıçramalar sayesinde, uydu geniş bant endüstrisi artık yalnızca geniş bant bağlantısı olanlar ve olmayanlar arasındaki uçurumu kapatmaya yardımcı olacak etkili ve güçlü bir araç olarak görülmekle kalmıyor, aynı zamanda uydu geniş bant da artık geniş bant bağlantısının yaygınlaşmasının ayrılmaz bir parçası olarak görülüyor. Bu nedenle, geleceğin uydu filoları, dijital uçurumu kapatmaya yardımcı olacak ve yeni 5G, IoT ve akıllı teknolojiler sunan bir sistem mimarisinin parçası olacak.

 

Ülkelerin teknoloji bakanlıkları bu yönde atılan adımlara yatırımlar yapmalıdır. Yakın yörünge uydularının en belirgin avantajları hala regülasyona tabi olmamalarıdır.

 

5G ile makinaların iletişimi ve imalatın hızlanması, ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır. Bunun yanı sıra tüketicinin mobil operatörlerden aldığı hizmetlere de alternatif ve ekonomik çözümleri oluşacaktır.

 

3.12.2021

Hayrettin Özaydın