5G ve 6G’nin Geleceği

İnternet teknolojilerinin geleceği 5G uydular sayesinde gelişecek ve 6G’nin geleceği kelimenin tam anlamıyla uydu teknolojilerine bağlı.

 

Havada işler ne kadar iyiyse yerde de işlerimiz o kadar bereketli olacak demektir.

Teknolojinin ilerlemesi ve her yerde bulunan geniş bant internet hizmetlerine olan talebin artması, uzaydan teknolojinin tüketici için her yerde internet sağlanması seçeneğinin önemini bir kez daha ortaya koydu.

 

5G internet hizmet standartlarının uydu bağlantıları için nasıl uyarlandığı halen denemeli başarı ile yapılan ve artık kullanıma açılan yakın yörünge uydu hizmetlerini fark etmeli ve bu yönde çalışmalar yapmalıyız.

Tüm nesneler ve araçlar, Nesnelerin İnterneti beşinci nesil mobil iletişimin (5G) devasa makine tipi iletişimi destekleyen en heyecan verici teknolojidir. Uçaktan, drona ve tüm iş makinelerine hatta savaş ekipmanlarına kadar tüm makinelerin uzaktan komut alma ve hareket kabiliyeti hatasız ve süratli olarak 5G ile mümkün olabilecektir.

 

Bu teknolojinin amacı, dünyanın her yerinde bulunan makinelere hizmet etmeyi planlıyor olasa da coğrafi yapılardan dolayı mobil ağlar yetersiz ve yüksek maliyetli olacaktır. Bu yüzden engel tanımayan uydu teknolojilerinin kullanımı büyük yenilik ve hayati rolü tüm dünyaca kabul edilmiştir.

 

Yine de birçok ülke ve şirket, bu teknolojiye yatırım yapmak yerine sadece izlemeyi tercih etmektedir. 5G’nin sınırsız ve koşulsuz kullanımının önemli avantajlarını anlamak için en basit ölçü, 2 dakikalık bir dosyayı 1 saniyede indirebilme özelliğinde bulabilirsiniz.

 

Tüm iletişim teknolojilerinin %60’ı uydular üzerinden erişim sağlamaktadır. Yine geniş bant internet içinde aynı yöntem kullanılacaktır. Bu sefer daha yakın uydular devrede olacak ve son tüketici arada sınırlar olmaksızın interneti kullanacaktır.

Uydu Ağları, daha fazla Nesnelerin İnterneti (IoT) dağıtımını içeren bir dizi uygulamayı destekleyecek ve daha kolay erişim daha hızlı işlem hacmi sağlayacaktır.

 

Dünya üzerinde hala yaklaşık 2 milyar kişiye internet hizmeti verilemiyor. Bunun başlıca nedeni coğrafi sebeplerdir ve 2026’ya kadar, dünya nüfusunun %40’ı 5G hizmetine sahip olacaktır. Arada çok büyük farklılıklar oluşmaktadır. Uydu teknolojilerinin geniş bant internette kullanımı eşit erişim kolaylığını da beraberinde getirecektir.

 

Hem hizmet almayan hem de yetersiz hizmet alan için, uzayda yakın yörünge küçük uydu ağları, sadece geleneksel uydu internet hizmetleri biçiminde değil. Her yerde herkese gerçek geniş bant hizmetleri sunacaktır.

 

6G hücresel teknolojisini yakın orta ve uzak yörünge uydular ve yüksek irtifa platformları ile en uzak yerlere bile hizmet verebilen baz istasyonlarına dönüşecektir. Bir yerdeki baz istasyonu gözün görebildiği alana hizmet eder ancak uydular çok uzaktan bakan gözlerdir ve sınır tanımazdan hizmeti kesintisiz sunarlar.

 

Daha geniş kapasiteye sahip yakın yörünge uyduları 6G için kurtarıcı olacaktır. İlk dönemlerinde biraz pahalı verilecek bu hizmet için en belirgin hizmet örneği 45 dakikalık bir film ya da çalışma dosyasını bir iki dakikada transfer etmenizi sağlayacaktır.

 

Okyanusun ortasında gemilerin ve havadaki uçakların ve artık fırlatılan uzay araçlarının bile erişimi çok kolay olacak. 6g Uydu teknolojilerinin yeni nesil hizmet ağını ve kalitesini tekrar yazacaktır.

 

14.12.2021

HAYRETTİN ÖZAYDIN