YENİ DÜNYA: METAVERSE

X ve Y kuşakları sanalı eleştirirken ve Z nesli sanal ile büyürken, şimdi de son kuşak olan ALFA kuşağı yeni yaşam alanı olan ve adına METAVERSE denilen sanalda yaşamı şimdiden kabul etmiş görünüyor.

Dokunmadan selamlaşan ve hal hatır soran insanlar şimdi alışverişini ve işini de dokunmadan internette yapmaya başladı.  Günümüzde eski dönemdeki köleler yerine şimdi de sanal bir görseli kendi adına hem çalıştıracak hem de yaşatacak.

Önce dakikalar içinde yüksek kaliteli dijital bir vekil yapıyorsunuz. İster size benzer isterseniz benzemez. Bu vekili ister iş ister sosyal alana uygun tasarlayın.

Bu vekilin tanımı; AVATAR,  MetaHuman Creator ya da sanaldaki siz/sizi temsil eden karakter.

İnternet ortamında sanal olarak çizilmiş şehirlerdeki sokakları ve buradaki ev, iş yeri, AVM ve diğer tüm alanları Metaverse ya da sanal evren olarak tanıyacak ve benimseyeceğiz. Hiç şaşırmayın ve garipsemeyin. Bundan 20 yıl önce internet olacak ve onsuz yaşanamayacak deselerdi bugün bu konuya verdiğiniz tepki verilirdi.

İnsanların hiçbir fiziksel çaba harcamaksızın sanal gerçeklik cihazları sayesinde tamamen zihinsel olarak kendilerini hissettikleri algısal evrende yaşayacak. Ev alacak, kira kazanacak ve satış yapacak. Her şey burada ve tamamen gerçek yaşamda olduğu gibi karşılığı olarak yaşanacak. Bazen sistem içinden sistem dışına çıkılacak ve sanalda başlayan gerçekte sonuç bulacaktır.

Bu evren bilgisayarlar, iOS, Android ve tüm cihazlarla ve insanın yapay bir kopyasının gerçek yaşamdaki gibi eşleşme ve çalışma ve tüm hareketini kapsayacaktır.

Sanal gerçeklik bizi gerçek yaşamda ki tüm etkenlere ilk yaklaşım olarak hazırlayacak bir durumdur.

Birçok insan zaten oturduğu yerden internet üzerinden yaşama alıştı. Şimdi bir adım daha fazlası olarak karşımıza sanal bir dünya ve sanal paranın gerçek kullanım alanı ve en önemlisi yeni bir yaşam alanı çıkıyor.

Örnekleri var ve bu örneklerde alışverişler, satın almalar, marka giysiler, sanal tanışmalar ve her şey yaşanmaya başladı bile. Tabi insanın en gereksinimi olan gerçek temas için ilk adım da burada atılıyor.

İlk adımları VR gözlüklerle atıldı. 20 yıldır sanal dünyalar konusunda VR çalışmalar yapılmakta, ancak etkisi zaman zaman düşen VR gözlükler artık hepimizin hayatına daha modern şekli ile girecek.

Online ile yaşayan, nefes alan bir sanal dünya yaratılıyor. Zaten kripto para da sanal ve sanalda her şey daha kolay ve çekinecek bir durum yok. Gerçek hayatta iki kelime edemeyen birçok insan artık bu meta şehirlerde kendilerini temsil eden avatarlar ile yeni dostluklar kurabilecek ve farklı hayatlar yaşayabilecek.

Toplum olarak sanal şeyleri kabul etmeye karar verdikten sonra sanal yaşam ve gerçekte yine kişi yerine robotlar hep daha fazla yer kaplayacaktır. Bu konuları yaşadıkça hep Gırgır dergisindeki kahraman Rıdvan’ın robotlarla savaşını hatırlarım. Dünya insandan uzaklaşır ve insan yalnızlaşır. İster kabul edelim ister etmeyelim. Önümüzdeki 5 yılda gerçek yaşamdaki emlak fiyatları kadar sanal alemdeki emlak fiyatları yarışacak ve hatta sanal alemdeki her şey daha pahalı olacaktır.

Bitcoin gibi, ya da sanal alemde satılan bir sanat eseri gibi. Gerçek yaşamda hiç kimse bir tabloya bu kadar para vermezdi.

Para biriminin değeri sanaldır, sosyal hiyerarşimiz sanaldır ve ülkeler sanaldır. Bu şeyler sadece gerçek çünkü biz onların gerçek olduğuna inanıyoruz.

Ve yeni dünyanın sahipleri yazılımcılar;

Milyarlarca kişi, teknolojinin ve arkasındaki şirketlerin dünyamızı nasıl şekillendirdiğini ve teknolojiye her zamankinden daha fazla güvendiğimiz için neyin tehlikede olduğunu anlamak için mücadele vermiyor, sadece aynısını yapıyor. Yani etkileşim çağı tüm insanların algısını yönetiyor.

Hepimiz buna alışacağız, ilk duyduğumdan bu yana çok hızlı gelişiyor. Metaverse her gün farklı bir proje kapsamında karşımıza çıkıyor. Metaverse sanal evrenine giriş yapmış markaları adeta yer kapma yarışı yapıyor. Yerimizi almanın zamanı geldi mi diye düşünmeye başladım bile. Zaman ve teknoloji artık insanın düşünemeyeceği kadar hızlı değişiyor.

İnsanlık tarihinde yepyeni bir çağı temsil edecek olan Metaverse kavramı, gün geçtikçe daha sık karşımıza çıkmaya başlayacak. Çok kızsak da buna şimdiden alışmamız ve oralarda yerimizi almamız lazım.

Metaverse, internet çağını çok daha ileriye taşıyarak, markaların içeriklerine dünya üzerindeki milyonlarca insana daha çabuk ve doğru ulaşabilmesini sağlayacak. Her alanda değişiklik olacak. Metaverse, pazarlama ve reklam sektörlerini fazlasıyla geliştirecek. Sanal binaların AVMlerin duvarları şimdiden oluşmakta ve kiracıları bile aday olarak yerlerini almaktadır.

Biraz araştırın, dünya devi markalar en büyük tanıtım yatırımlarını bu alana kaydırıyor. Dünya üzerinde belki de yüzde seksen oranında kişinin haberi yok ama bu alan çok hızlı gelişiyor. Bu hızı kendi sektörümüzde anten ve kablonun yerini çok hızlı bir şekilde alan internet televizyonculuğu ile anlatabilirim. Yani düşündüğümüzden çok hızlı gelişiyor geç kalmamak lazım.

Birden fazla sanal dünyanın olabileceği gerçeği sanal para birimleri gibi farklı yaratıcıları olabileceğini unutmamak gerekli. Şu anda Metaverse sanal evrenine en çok yatırım yapan kişi Mark Zuckerberg. Facebook’un adını Meta olarak değiştirdi. Çok büyük bir adım, küçümsenemez ve kesinlikle takip edilmelidir.

Kripto para, NFT’ler, token tüm bu unsurlar ticaret yapan herkesin yakından ilgileneceği ve içinde olacağı unsurlar oldu ve olacaktır. Sanal e-ticarete nasıl bakıyordunuz unutmayın. Karşı da çıksanız bir sürü komisyon verip oralarda oluyorsunuz ve bunlar dışa bağımlı yapmamız gereken bu sanal dünyada geç kalmadan yerimizi almak olacaktır.

 

07.12.2021

HAYRETTİN ÖZAYDIN