Son belirlenen asgari ücret ile çalışanlar arsında çalışma barışı bozulabilir!

Sektörümüzde servis hizmet veren firmalarımız genelde, yardımcı eleman ve usta çalıştırmaktadır. Yardımcı eleman asgari ücret alırken usta ondan yaklaşık çeyrek kat daha fazla ücret alıyor. Yani 2.826 TL yardımcıya 3.500 TL ustaya ücret ödeniyor. Yeni belirlenen asgari ücret rakamı 4.250 TL yani en düşük aylıklar %50 oranında arttı. Bu şekilde aylık belirlendiğinde aynı oranda ustanın alacağı maaş 5.500 seviyelerine gelmektedir.

Özellikle yetişmiş eleman bulamayan elektronik tamir ve servis sektörünün bu maaş aralıklarında ayakta kalması mümkün değildir. Günümüzde 65 inç bir televizyonun kurulumu için TV üretici firmalarımız toplam 77 TL ücret ödemekte ve bu televizyonun en az iki kişi tarafından montaj devreye alma işlemi yapılabildiği göz önüne alındığında iki işçinin kurulum maliyeti ile maaşlarının ödenmesi neredeyse imkânsız görünmektedir.

Küçük esnafın giderleri her geçen gün artmaktadır. Ancak aldığı ücret sabit kalmakta ve enflasyon karşısında erimektedir. Servis ücretlerine yol hak ediş ücretlerine en az % 50 oranında ek zaman yapılması gerekmektedir. Tabii bu silsile yolu ile TV satışlarında ek yük oluşturacağından imalatçı firmalarımızda sorun yaşamaktadır. İmalatçı firmalarımızın da işçi ücretleri en az asgari ücret oranında oluğundan tüm çalışanlarının ücret skalasını yeniden ayarlaması ve nitelikli kadro ile vasıfsız ya da en az ücretle çalışacak kadronun bir birbirleri ile uyum içinde çalışmasını sağlamak hiç kolay olmayacaktır.

Özellikle işçiler arasında ücret farkının neredeyse kalmadığı bu süreçte maalesef çalışanların saygı ve hiyerarşi durumları da bozulacaktır.

Aslında çok seçenek de yok, yetişmiş eleman sorunu olduğu müddetçe tüm sektörler bu sorunu yaşayacak. Meslek yüksekokullarına ve meslek liselerine, oralardan öğrenci yetiştirme modeline destek vermeliyiz.

Çalışma barışının sağlanması gerçek anlamda çalışan işveren uyumu ve dengesi ile sağlanabilecektir. Etrafta her geçen gün çoğalan yabancı işçiler kayıt dışı çalışmaya ve zaten yok olan meslek erbaplarının tükenmesine neden olacaktır.

Ülkemizin ekonomik zorluklar yaşadığı bu günlerde işçi barışının sağlanabilesi en büyük dileğimizdir.