Türkiye’de Aile harcamalarının en yüksek ikinci kalemi ‘İLETİŞİM’

Telefon hizmeti, Internet TV, Mobil hizmetler operatörler, internet servis sağlayıcıları, TV platformları hizmetleri için vatandaştan alınan Özel İletişim Vergisi yüzde 35’dır. Bu vergiler işletmeci firmalar tarafından tahsil edilerek devlete ödenmektedir.

Faturaları yükselten bu vergi oranı lüks değil ihtiyaç olan SABİT, MOBİL TEL, İNTERNET ve IP TV için geçerli durumdadır.

Dört kişilik bir ailenin aylık iletişim ve Tv için verdiği ücret kiradan sonra en çok ödeme yapılan unsurdur. Ortalama Bin TL yi bulan bu harcamanın 350 TL si vergidir.

Vatandaşın zorunlu olarak kullanmak durumda olduğu internet ve cep telefon hizmetinde alınan ÖTV ve ÖİV muhakkak düşürülmelidir.

2022 yılı için maktu vergi tutarının 117,00 TL olarak belirlendi ve uygulama bu esas üzerinden yürütülmektedir. Bir sabit Telefon ve bir geniş bant internet aboneliği bulunan ve her dört bireyinin cep telefonu sahibi olduğu bir ailenin yıllık ortalama haberleşme gideri 12 bin TL dir.

Bu giderlerin hepsine yüzde KDV’nin yanı sıra, mobil telefon haberleşme, sabit telefon haberleşme için, sabit ve mobil internet hizmetleri içinde Özel İletişim Vergisi’ni (ÖİV) de ekleniyor. Dört kişilik bir aile yılda ortalama 4.500,00 TL vergiyi sadece iletişim için ödüyor.

Lüks değil ihtiyaç olan iletişimde bu yüksek vergilerin kaldırılması sektörümüz ve tüm kullanıcılar için değerli olacaktır.